اتحادیه صنف دارندگان رستوران و سلف‌سرویس‌های تهران

امروز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

خبر شماره ۱۱۶۳۵

نحوه اعتراض به برگ تشخیص/مطالبه/استرداد مالیات

تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ , بازدید: ۹۲۵
نکات مالیاتی که لازم است بدانیم : بر مبنای ماده ۲۳۸ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم، از تاریخ ۱۳/ ۱۰/ ۱۴۰۰ چنانچه مؤدي نسبت به اوراق تشخيص/مطالبه/استرداد ماليات صادره، معترض باشد مي ‌تواند ظرف سي ‌روز از تاريخ ابلاغ...

نکات مالیاتی که لازم است بدانیم... 

نحوه اعتراض به برگ تشخیص/مطالبه/استرداد مالیات بر اساس آخرین اصلاحات قانون مالیات‌های مستقیم 

بر مبنای ماده ۲۳۸ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم، از تاریخ ۱۳/ ۱۰/ ۱۴۰۰ چنانچه مؤدي نسبت به اوراق تشخيص/مطالبه/استرداد ماليات صادره، معترض باشد مي ‌تواند ظرف سي ‌روز از تاريخ ابلاغ، شخصاً يا به وسيله وكيل ‌تام ‌الاختيار خود از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.my.tax.gov.ir یا روش پستی و یا مراجعه مستقیم به باجه خدمات مؤدیان ادارات امور مالیاتی، اعتراض خود را همراه با دلایل، اسناد، مدارک و مستندات مربوط به ادارات کل امور مالیاتی مربوطه ارائه و تقاضای رسیدگی مجدد نماید.

مؤدیان می‌توانند همزمان با ثبت اعتراض به برگ تشخیص/مطالبه/استرداد مالیات، با توجه به نوع فعالیت خود، از میان مراجعی مانند اتاق‌های اصناف، بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی، تعاون، مجامع حرفه ای و حسب مورد سایر مراجع قانونی، یکی را به عنوان نماینده خود جهت شرکت در هیأت حل اختلاف مالیاتی معرفی نماید. در غیر اینصورت؛ سازمان امور مالیاتی با توجه به نوع فعالیت مؤدی یا موضوع مورد رسیدگی از بین نمایندگان مراجع مذکور، یک نفر را انتخاب خواهد کرد.

مسئول/مسئولان مربوط در سازمان امور مالياتي، می‌بایست حداکثر ظرف‌ چهل و پنج ‌‌روز از تاريخ ثبت درخواست (اعتراض) مودی، به اعتراض وی ‌رسيدگي و نتیجه را به مودی اعلام کند.

چنانچه مؤدی نتیجه رسیدگی مسئولان ذیربط را پذیرفته و مراتب پذیرش خود را به اداره امور مالیاتی اعلام نماید، پرونده از لحاظ درآمد/ماخذ یا اعتبار مالیاتی، قطعی خواهد بود. در غیر این صورت، پرونده مودی براي رسيدگي به هيأت حل اختلاف مالياتي ارجاع خواهد شد.

در مورد اعتراض مالیاتی موضوع ماده ۲۳۸ قانون مالیات های مستقیم و نیز ارجاع پرونده به هیات های حل اختلاف مالیاتی توجه به نکات زیر ضروری است: 

فارغ از زمان اعلام نتیجه توسط اداره امور مالیاتی، مؤدی در مهلتی که بیش از ۴۵ روز از زمان ثبت اعتراض اولیه وی نباشد، فرصت دارد نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش نتیجه رسیدگی مجدد، اقدام نماید.

مواردی از اعتراض مؤدی که در مرحله اجرای مفاد ماده ۲۳۸ قانون مالیاتهای مستقیم مورد پذیرش مسئول/مسئولان مربوط قرار گرفته است؛ در مراحل بعدی دادرسی مالیاتی، مورد رسیدگی مجدد قرار نخواهد گرفت.

در اجرای مفاد دستورالعمل اجرایی موضوع تبصره (۱) ماده (۲۳۸) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، صرفاً اعتراضاتی که از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیکی تسلیم شوند به عنوان اعتراض قابل رسیدگی مجدد می‌باشد. لیکن به منظور تسهیل فرآیند ثبت اعتراض و تکریم ارباب رجوع، صرفاً تا تاریخ ۱۷/ ۲/ ۱۴۰۱، علاوه بر اعتراضات واصله از طریق سامانه، سایر اعتراضاتی که کمافی السابق از طریق پستی و یا به صورت حضوری به اداره کل امور مالیاتی ارائه شده اند، نیز قابل رسیدگی مجدد می باشند.

 

روابط عمومی اتحادیه رستوران و سلقف سرویس های تهران 

 

پیوندها

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف دارندگان رستوران و سلف‌سرویس‌های تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© rst-teh.ir All rights reserved 2016